❮   blog
Strona główna

czym są bankomaty kryptowalut

Co to jest bankomat kryptowalut, jaka jest jego historia i jak go używać? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Jeśli jeszcze nie używałeś bitomatu lub chciałbyś dowiedzieć się o nim więcej to trafiłeś na świetny artykuł. Omówimy w nim kilka interesujących kwestii dotyczących bankomatów kryptowalut. Dostarczymy Ci również przydatnych informacji, takich jak wymagania i kroki, o których musisz pamiętać przy zakupie lub sprzedaży kryptowalut.

czym sa bankomaty kryptowalut - glowna grafika

 

Czym są bankomaty kryptowalut?

Bankomat kryptowalut, popularnie zwane ATM (Automated Teller Machine) lub BTM (Bitcoin Teller Machine) to popularny sposób na kupowania lub wypłacania walut wirtualnych bez pośrednictw tradycyjnego systemu bankowego. Przez lata bitomaty zyskiwały na popularności wraz ze wzrostem wartości kryptowalut i znaczącym wzrostem zainteresowania. 

Jak wypłacić kryptowaluty w bankomacie?

Wypłacanie gotówki w bankomacie Bitcoin:

Klient na zdjęciu wypłaca kryptowaluty w bankomacie skanując kod QR swojego e-portfela
Klient na zdjęciu wypłaca kryptowaluty w bankomacie skanując kod QR swojego e-walleta (np. wallet Binance).
  • Krok 1 - Znajdź najbliższy bankomat Bitcoin.
  • Krok 2 - Wybierz krypto, które chcesz sprzedać.
  • Krok 3 - Zaakceptuj regulamin.
  • Krok 4 - Wybierz swój limit gotówkowy.
  • Krok 5 - Zeskanuj kod QR e-portfela.
  • Krok 6 - Wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić.

GDZIE POWSTAŁ PIERWSZY BANKOMAT KRYPTOWALUT NA ŚWIECIE?

Pierwszy bitomat na świecie stanął w Vancouver w Kanadzie. Było to w październiku 2013 roku. Znajdował się on w miejscowej kawiarni  Waves Coffee Shop. Niestety działał on tylko do 2015 roku z powodu błędów operacyjnych Bitstamp został zamknięty. Jest on powszechnie uznawany za pionierski i pierwszy bitcoin ATM na świecie.

Pierwszy bitomat w Europie i nie tylko

Pierwszy bitomat w Europie znajdował się w Bratysławie na Słowacji i został zainstalowany 8 grudnia 2013 roku. Natomiast pierwszy bankomat bitcoin w Stanach Zjednoczonych został zainstalowany 18 lutego 2014 r. w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Był jednak używany bardzo krótko i został wycofany po zaledwie miesiącu działania.

Regulacje prawne bitomatów 

Podobnie jak sama kryptowaluta, bankomaty umożliwiające zakup i sprzedaż kryptowalut od tego czasu borykają się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi przepisów. Ostatecznie osiągnięto konsensus po uzgodnieniu, że bitomaty muszą również przestrzegać tych samych przepisów i regulacji, co tradycyjne ATM. Do regulacji prawnych należą limity liczby wpłat i wypłat, które mogą być wykonane przez osobę na transakcję w ciągu dnia. 

Regulacje prawne w Stanach Zjednoczonych 

W Stanach Zjednoczonych do regulacji prawnych zaliczamy to, że wszyscy operatorzy bankomatów Bitcoin muszą zarejestrować się w sieci Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) i przestrzegać przepisów ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Czego wymaga bitomat? 

Bankomat kryptowalut może wymagać podania twojego numeru telefonu komórkowego, aby wysłać kod weryfikacyjny w zależności od ilości transakcji. Przed zakończeniem transakcji może być również wymagane zeskanowanie dokumentu tożsamości lub innego dokumentu wydanego przez rząd, takiego jak prawo jazdy.  Nie jest to zawsze konieczne. Na przykład, drugi największy operator bitomatów w Europie - Shitcoins.club - weryfikuje tożsamość dopiero od 1000 EUR. Na stronie operatora znajdziesz też informację:

W przypadku kiedy ta sama osoba kupi lub sprzeda kryptowalutę jednego dnia w kilku transakcjach na kwotę w sumie równą lub wyższą 15 000 EUR to transakcje te interpretujemy jako powiązane i również w takim wypadku wymagamy zeskanowania dokumentu tożsamości. W szczególnych przypadkach, takich jak próby zasłaniania twarzy podczas transakcji, zastrzegamy sobie prawo do zażądania zeskanowania dokumentu tożsamości również w przypadku mniejszych kwot.

Gdzie można znaleźć bitomaty?

Obecnie na całym świecie istnieje około 28 000 bankomatów Bitcoin, z których znaczna większość znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Ameryka Północna ma największy udział w rynku bankomatów Bitcoin na świecie, wynoszący prawie 90 procent. Większość BTM można znaleźć w kawiarniach lub sklepach specjalistycznych, a także w węzłach komunikacyjnych, takich jak dworce kolejowe i galerie handlowe. Bitomaty w Warszawie możesz sprawdzić w naszym artykule. Możesz też sprawdzić ogólnie Bitomaty w Polsce.

RODZAJE BITOMATÓW oraz ich działanie

W tej chwili rozróżniamy dwa rodzaje bankomatów kryptowalut. Pierwsze z nich to ATM jednokierunkowe: urządzenia umożliwiające transakcje jednokierunkowe, takie jak kupowanie lub sprzedawanie kryptowaluty. 

Inny rodzaj bitomatów to urządzenia dwukierunkowe, które obsługują zarówno kupowanie, jak i sprzedaż kryptowaluty. 

ATM bitcoin muszą być podłączone do internetu, aby zasilić wymianę kryptowaluty na gotówkę. 

Bankomaty zazwyczaj przesyłają pieniądze za pomocą klucza publicznego w łańcuchu blokowym, ale niektóre nadal używają paragonów papierowych. Bankomaty kryptowalut często wymagają procesu weryfikacji użytkowników, zwłaszcza przy transakcjach na duże kwoty. Transakcje kryptowalutowe są oparte na blockchain.

Wysyłają kryptowaluty do portfela użytkownika za pomocą kodu QR. Ponieważ nie łączą się z kontem bankowym, nie są również obsługiwane przez duże instytucje finansowe. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, podlegają podobnym regulacjom prawnym.

Podsumujmy więc:

Jak wypłacić kryptowaluty w bankomacie?

Wypłacanie gotówki w bankomacie Bitcoin:

Klient na zdjęciu wypłaca kryptowaluty w bankomacie skanując kod QR swojego e-portfela
Klient na zdjęciu wypłaca kryptowaluty w bankomacie skanując kod QR swojego e-walleta (np. wallet Binance).
  • Krok 1 - Znajdź najbliższy bankomat Bitcoin.
  • Krok 2 - Wybierz krypto, które chcesz sprzedać.
  • Krok 3 - Zaakceptuj regulamin.
  • Krok 4 - Wybierz swój limit gotówkowy.
  • Krok 5 - Zeskanuj kod QR e-portfela.
  • Krok 6 - Wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić.

ZALETY UŻYWANIA BITOMATÓW

  • To szybki i wygodny sposób kupowania i/lub sprzedawania kryptowalut m.in. bitcoin, ethereum, litecoina, DASH czy USDT
  • Do przeprowadzenia transakcji nie są potrzebne żadne karty fizyczne ani karty bankowe.
  • Niektóre komputery (w krajach, które nie wymagają KYC) nie wymagają weryfikacji tożsamości, zapewniając anonimowość.
  • Umożliwiają dostęp do świata kryptowalut dla osób, które nie mają lub wolą nie mieć kont bankowych.
  • Kupowanie kryptowalut jest dostępne w obszarach, w których istnieją ograniczone możliwości zakupu walut wirtualnych np. tereny objęte konfliktem, tak jak w tej chwili Ukraina.
  • Środki wypłacone są znacznie bezpieczniejsze, niż te trzymane bezpośrednio na giełdzie. W każdej chwili możemy spieniężyć inwestycję za pomocą ATM.

Bitomaty w Polsce 

Najbardziej znanym producentem bitomatów w Polsce jest firma Shitcoins.club, która na rynku zadebiutowała w 2009r i do teraz cieszy się największym zaufaniem wśród miłośników kryptowalut. Dzięki sprawnie działającym urządzeniom i nowoczesnej technologii, firma jest w stanie kupić i sprzedać kryptowaluty  za pośrednictwem bitomatów które są dostępne na terenie całej Polski. Możesz je sprawdzić na liście Bitomaty.

Za pośrednictwem bitomatu dokonasz transakcji z użyciem takich kryptowalut jak bitcoin (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC) czy USDT. Bankomaty kryptowalut zostały zaprogramowane tak, aby korzystanie z nich było proste, szybkie i intuicyjne.

Pierwsza transakcja może być dla konsumenta stresująca, wszak chodzi o jego środki finansowe, dlatego marka Shitcoins.club przygotowała specjalne filmy instruktażowe. Znajdziesz je na platformie YouTube czy Facebook: Jak kupić Bitcoin w Bitomacie - wideo poradnik. Najważniejsze jest aby wydrukować kod QR z adresem, lub po prostu go zeskanować, następnie przesłać walutę wirtualną na dany adres, potwierdzić transakcje i odebrać gotówkę.

Proces jest bardzo łatwy, a jednorazowo, natychmiast wypłacisz kwotę o wartości kilku tysięcy złotych. Bitomaty Shitcoins.club produkowane są w dwóch różnych innowacyjnych modelach i kształtach. Jednym z nich jest charakterystyczna pomarańczowa literka “B” kolejnym, zaś ledowa obudowa urządzenia wyświetlająca aktualny kurs kryptowalut. 

DLACZEGO WARTO REGULARNIE WYPŁACAĆ ŚRODKI ZA POMOCĄ BITOMATÓW I NIE TRZYMAĆ ICH NA GIEŁDZIE?

Jeśli nie dokonujesz codziennej transakcji za pomocą kryptowalut lub masz tylko niewielką ilość pieniędzy, zalecamy, abyś nie przechowywał swoich kryptowaluty na giełdzie. Niestety giełdy często padają ofiarami ataków hakerskich, które mogą bezpowrotnie pozbawić Cię twoich środków i zainwestowanych w pieniędzy. 

Jak bezpiecznie przechowywać zainwestowane kryptowaluty? 

Najlepszą praktyką jest zakupienie portfela sprzętowego do przechowywania danych w trybie offline. Dobrym wyborem jest portfel oprogramowania lub aplikacja portfela, która zapewnia większą kontrolę nad zasobami cyfrowymi. Przyjrzymy się obu rozwiązaniom i znajdziemy najlepszy portfel kryptowalutowy.

W obu przypadkach większa niezależność wiąże się z odpowiedzialnością: będziesz musiał pilnować i dobrze schować swój własny klucz prywatny — krypto odpowiednik super bezpiecznego hasła.

Musisz także określić, co ma wyższy priorytet — dostępność czy bezpieczeństwo.

Gorący portfel przechowuje kryptowalutę online;

zimny portfel jest odłączony od internetu, co zapewnia dodatkową ochronę przed hakerami, ale także wymaga wykonania kilku dodatkowych kroków za każdym razem, gdy chcesz dokonać transakcji.

Odbieraj info o nowych bitomatach i promocjach

Awesome sauce!

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form :(

Inne artykuły

Miniaturka, bitomat w Marki m1

bitomat w markach m1

bankomat kryptowalut w M1, Józefa Piłsudskiego 1, 05-270 Marki

Miniaturka, bitomat w Warszawie w Podziemiu Warszawskiej Giełdy Elektronicznej

bitomat w alejach w warszawie

automat do bitcoin w alejach niepodległości 208, 00-608, warszawa

Bitomat na 1 piętrze galerii Grochów

automat do bitcoin w galerii grochów w warszawie

automat do bitcoin w galerii grochów, kobielska 23, 04-359, warszawa