❮   blog
Strona główna

Od czego zależy kurs kryptowalut (nie tylko w bitomatach)

Cena krypto w bitomatach i poza nimi zależy od różnych czynników. W dowolnym momencie, na ceny kryptowalut wpływa kilka elementów rynkowych i nierynkowych.

Czynniki te mogą wahać się od prostej, sprawdzonej w czasie ekonomii popytu i podaży po technologię projektu oraz hype na social media.

Ekonomia popytu i podaży

Im więcej czegoś jest dostępne, tym mniej jest cenione. Całkowita podaż kryptowaluty po części określa cenę kryptowaluty. Im większa podaż waluty, tym większa będzie presja sprzedaży i mniejsza jej cena.

Ale jeśli obserwujesz rynek kryptowalut tak długo jak my, pewnie wiesz, że nie zawsze może to być prawdą. Istnieją monety o nieograniczonej podaży, takie jak w przypadku Ethereum, które zyskały ponad 1000% w krótkim okresie czasu. Tak więc, aby uzyskać jaśniejszy obraz potencjału cenowego monety, należy spojrzeć na całkowitą podaż, podaż w obiegu i kapitalizację rynkową jako jeden system.

Jaką wartość ma rozwiązanie problemu, które oferuje projekt

Technologia stojąca za projektem i jego przypadek użycia to inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli chcesz wiedzieć, czy token jest wart twojego czasu, zadaj pytanie: jaki rzeczywisty problem stanowi projekt i jego rozwiązywanie za pomocą tokena? Jeśli kryptowaluta lub token jest wspierany przez solidną technologię, w naturalny sposób przyciągnie ludzi do jego zakupu, zwiększając w ten sposób popyt, a następnie jego cenę.

Rodzący się rynek i nowi inwestorzy

Giełda ma za sobą ponad 200-letnią historię. W porównaniu z tym, kryptowaluty są stosunkowo nowe, więc na rynkach kryptograficznych panują wysokie spekulacje i zmienność. Handlowcy i inwestorzy "kupują dołek" w mgnieniu oka.

Branża kryptograficzna jest drzewkiem w porównaniu z gigantem giełdowym, ale w tym tkwi potencjał. Tylko 100 milionów ludzi lub 2,14% z 4,66 miliarda internautów korzysta obecnie z kryptowalut. Liczba ta wynosiła tylko około 50 milionów w 2019 r. Pod względem rynku, masowo przyjęta giełda ma globalną kapitalizację rynkową w wysokości 93 bln USD, podczas gdy mniej znane krypto ma już całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości 1,8 bln USD. Wraz ze wzrostem adopcji kryptowalut, będzie dodatkowo wzrastał na nie popyt.

Szał mediów społecznościowych

Jest to stosunkowo nowy trend stymulowany przez rosnące społeczności handlowe w mediach społecznościowych. Gdy użytkownicy subreddit r/WallStreetBets zwiększyli zapasy GameStop (NYSE: GME) o 30-krotność ceny otwarcia w styczniu tego roku, przeszli tym samym do historii. Po raz pierwszy, handlowcy zebrali się w mediach społecznościowych, aby wywołać sztuczny short squeeze, podnosząc cenę akcji GME.

Krypto nie jest wyjątkiem od tego trendu, ponieważ #CryptoTwitter słynie z podobnych działań. Tweety od założyciela Tesli i SpaceX, Elona Muska, były w stanie wysłać memową monetę DOGE w kosmos - do 11 000% jej początkowej wartości. Istnieje jednak wiele sposobów, w jakie media społecznościowe mogą pomóc w ustaleniu ceny projektu kryptograficznego. W całym tym chaosie można znaleźć informacje. Obserwacje społeczne i sentymenty mogą być wykorzystane do oceny siły społeczności projektu.

Nowe ulepszenia

Dochodzimy teraz do ostatniego i najważniejszego czynnika, który utrzymuje przy życiu projekt kryptograficzny: wielkości społeczności programistów i zrównoważonego rozwoju. Innowacje i rozwój to serce i dusza projektu kryptograficznego. 

Bez nowych rozwiązań projekt można uznać za martwy. Niezależnie od tego, czy jest to rozwiązanie do skalowania drugiej warstwy, czy zbiorczy pakiet ochrony prywatności, każdy udany projekt kryptograficzny poczynił postępy w jego rozwoju.

Kryptowaluty są bardzo niestabilne, a ich ceny często mogą się wahać. Ale to nie zniechęciło nowych ludzi do inwestowania w kryptowaluty. Wszystkie powyższe czynniki przyczyniają się do określenia ceny krypto w dłuższej perspektywie.

About the Author

Andrzej Kotnicki

Pasjonat Bitcoin, użytkownik bitomatów. Interesuje się bezpieczeństwem w sieci. Wierzy, że płatności Bitcoin i innymi kryptowalutami mogą być użyteczne.

Odbieraj info o nowych bitomatach i promocjach

Awesome sauce!

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form :(

Inne artykuły

Miniaturka, bitomat w Marki m1

bitomat w markach m1

bankomat kryptowalut w M1, Józefa Piłsudskiego 1, 05-270 Marki

Miniaturka, bitomat w Warszawie w Podziemiu Warszawskiej Giełdy Elektronicznej

bitomat w alejach w warszawie

automat do bitcoin w alejach niepodległości 208, 00-608, warszawa

Bitomat na 1 piętrze galerii Grochów

automat do bitcoin w galerii grochów w warszawie

automat do bitcoin w galerii grochów, kobielska 23, 04-359, warszawa