❮   blog
Strona główna

Bitomaty w Polsce pozwoliły CNBC w 3 minuty wysłać Bitcoin uchodźcom

CNBC, największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych, wysłało Bitcoin z Miami do bitomatu Shitcoins.club w Polsce, aby uchodźca z Ukrainy we Wrocławiu mógł go wypłacić. Wszystko w mniej niż trzy minuty.

Czy bitomaty to ratunek dla uchodźców bez gotówki i bez możliwości? Przeanalizujmy wyniki eksperymentu CNBC.

Alena po udanym eksperymencie błyskawicznego transferu Bitcoin z CNBC, Miami do bitomatu Shitcoins.club we Wrocławiu.

Uchodźcy z Ukrainy a bitomaty

  • Trwają masowe ewakuacje z Ukrainy do Polski. Jednym z wielu wyzwań, przed którymi stoją uchodźcy z Ukrainy, jest uzyskanie dostępu do ich gotówki z zagranicy. Banki ograniczają możliwości Ukraińców.
  • Lightning Network obniża koszty transakcji praktycznie do zera, odcina niepotrzebnych pośredników, takich jak banki, i umożliwia niemal natychmiastowe płatności gotówkowe na całym świecie.
  • CNBC przetestowało międzynarodowy transfer gotówki z uchodźcą z Ukrainy przebywającym w Polsce, za pośrednictwem bitomatów Shitcoins.club we Wrocławiu.

Zobacz jak odbiera się gotówkę z bitomatu podczas relacji CNBC

Test międzynarodowego transferu przez bitomat - z Bitcoina do gotówki "do ręki"

Aleny Vorobiovej nigdy nie zajmował temat Bitcoin, przynajmniej nie przed przed zbrojną inwazją Rosji na Ukrainę w lutym. Po zamknięciu granic i ostrzale jej rodzinnego miasta, rozpoczęły się braki gotówki w bankomatach w całym kraju i w banku centralnym, zawieszając przelewy. Postanowiła więc spróbować Bitcoina.

CNBC to największa sieć informacyjnych kanałów na świecie na temat ekonomii, powstała w 1989 r.

Podczas gdy opłaty za przelew wysyłając 100 USD z USA do Ukrainy wynoszą ok. 10% lub więcej, Lightning Network obniża koszty transakcji praktycznie do zera. Pomocą są też operatorzy bitomatów, którzy oferują promocje na prowizje, nawet do 0% względem giełd. Jeden z operatorów obecnie nie wymaga żadnej prowizji na sprzedaż w swoich bitomatach w Ukrainie, zamiast tego oferuje dodatkowe +2% względem giełd podczas sprzedaży.

Test płatności Bitcoin dla uchodźców w Polsce

Vorobiova i CNBC postanowili przetestować płatności Lightning — dzięki wiedzy i umiejętnościom dewelopera działającego z zakresie, blockchain, Gleba Naumenko, który obecnie ukrywa się w zachodniej części Ukrainy, gdy na wschodzie szaleje wojna.

Jakie są wnioski? To naprawdę działa tak sprawnie i bezproblemowo, jak mówią.

Proces pobrania portfela kryptograficznego na telefon Vorobiovej, transfer bitcoinów przez Lightning Network z USA do Polski i wypłata równowartości w polskiej walucie z bitomatu we Wrocławiu w Polsce (Czekoladowa 7-9, Bielany Wrocławskie) - wszystko to zajęło mniej niż trzy minuty.

Wysyłanie Bitcoin z Dallas do Miami, a później do Polski

W sierpniu 2021, podczas podróży samochodem z Houston do Dallas, Peter McCormack — założyciel popularnego podcastu What Bitcoin Did' — nauczył CNBC jak używać Lightning Network do dokonywania natychmiastowych płatności komukolwiek na świecie. Jeśli również jesteś zainteresowany, przystępne poradniki w stylu “krok po kroku” na temat można znaleźć przede wszystkim na Płatność-Bitcoin.pl, na przykład samouczek Pierwsza Płatność Bitcoin - czyli jak łatwo płacić bitcoinem.

Lekcja McCormacka w samochodzie trwała mniej niż 60 sekund i zakładała cztery kroki: 

  • Pobraliśmy aplikację Blue Wallet i wygenerowaliśmy jednorazową fakturę w postaci kodu QR. 
  • McCormack zeskanował ten kod QR za pomocą podobnej aplikacji na swoim telefonie
  • Następnie przesłał ze swojego konta 100 000 satoshi (satoshi mają się do Bitcoina trochę jak grosze do złotówki, jeden satoshi to 0,0000001 BTC).

Całkowity transfer wyniósł około 50 dolarów.

Co ciekawe, bitomaty tego samego operatora znajdują się też na Ukrainie. Możesz więc wysyłać pomoc nie tylko do Polski. Niektóre jednak mogły zostać uszkodzone, co można sprawdzić na mapie bitomatów w Ukrainie. Nieaktywne są zaznaczone na czerwone.

Osiem miesięcy później, z pokoju hotelowego w Miami przy okazji konferencji Bitcoin 2022, CNBC postanowiło wykorzystać tę wiedzę – i nieco tych satoshi – w praktyce.

Podczas trzyosobowej rozmowy wideo z Naumenko na Zachodniej Ukrainie, Vorobiovą w południowo-zachodniej Polsce i CNBC w Miami śledziliśmy bardzo podobną sekwencję wydarzeń.

Po instrukcjach Naumenko, Vorobiova pobrała aplikację portfela Muun, czyli portfel wykorzystujący Lightning Network, używany do samodzielnego przechowywania bitcoinów. 

Przygotowała czterocyfrowy PIN, i wygenerowała fakturę jako kod QR. Następnie CNBC odebrał ten kod QR za pomocą trybu skanowania w Blue Wallet i przesłał ponad 50 000 satoshi od McCormacka. Opłaty wynosiły ułamki grosza. 

Tak naprawdę, na potrzeby eksperymentu, Naumenko przelał kolejne 50 000 satoshi, ponieważ bankomat Bitcoin miał minimalną kwotę wypłaty.

Jeff Czyż o niesamowitych możliwościach Lightning

Deweloper Bitcoin, Jeff Czyż, mówi CNBC, że portfele Lightning są kompatybilne, ponieważ wszystkie muszą wdrożyć specyfikację Basis of Lightning Technology lub BOLT, który definiuje protokół warstwy 2 do wysyłania płatności w sieci Lightning.

„Aplikacja portfela Lightning jest podobna do banku, ponieważ przesyłanie pieniędzy między bankami wymaga od nich posługiwania się tym samym językiem”, 

powiedział Czyż, programista z zespołu Jacka Dorseya, znany jako Spiral (wcześniej Square Crypto). Tym wspólnym językiem jest specyfikacja BOLT.

Ukrainka podczas eksperymentu przy bitomacie we Wrocławiu.

„Sieć Lightning składa się z węzłów połączonych kanałami płatności, które służą do przekazywania płatności w sieci bez konieczności zaufania pośrednikom, bez konieczności przekazywania im danych”

– kontynuował Czyż.

Alena Vorobiova wypłaca złotówki z bankomatu bitcoin w Polsce.

Proces przenoszenia satoshi z Miami do Wrocławia trwał około minuty.

Stamtąd Vorobiova — która  w wyniku konfliktu na Ukrainie pojechała z siostrą i siostrzenicą do polskiego Wrocławia, aby pomóc im odnaleźć się w nowym kraju — udała się do jednego z bitomatów Bitcoin we Wrocławiu, należących do Shitcoins.club, i zrealizowała w nim wypłatę. 

Ukrainka odebrała pieniądze w gotówce przez bitomat w Polsce

Vorobiowa odebrała gotówkę używając kodu QR, który pokazał bankomat bitcoin. Zeskanowała kod QR do swojego telefonu za pomocą aplikacji Muun, przelała swoje bitcoiny na konto bankomatu, a bankomat z kolei wydał pieniądze.

Alena korzysta z kodu QR, który wydał bitomat.

Skończyło się na 170 złotych, w polskiej walucie, wartej około 100 tysięcy satów, czyli 40 dolarów. Firma ATM pobrała opłatę w wysokości 10 zł, czyli ok. 5,5% całości transakcji. Dla porównania, średnia prowizja na świecie wynosi ponad 7%. Akurat ta firma bitomatowa jest wyjątkowym operatorem na rynku, ponieważ jako jedyni na świecie organizują promocje nie tylko na prowizję 0%, ale też
nawet +3%. 

„To trochę tak, jak dokonywanie płatności za towar lub usługę za pomocą Lightninga” – wyjaśnił Czyż.

Dla Vorobiovej był to bardzo zabawny eksperyment. Jest w stanie jeździć tam i z powrotem z Ukrainy do Polski. Mówi CNBC, że postępuje zgodnie ze wskazówkami ukraińskich regulatorów, aby na razie używać kart kredytowych.

Bitcoiny można też odebrać na Ukrainie. Sprawdź najpierw jednak który bitomat działa na Mapie Ukraińskich Bitomatów.

Bitomaty jako ratunek dla uchodźców bez gotówki i bez możliwości

Ale proces ilustruje, jak uchodźcy bez gotówki i bez dostępu do swoich rzeczy mogą korzystać z portfeli kryptograficznych i bitomatów aby mieć dostęp do bankowości.

Niektórzy Ukraińcy używają bitomatów i portfeli krypto do ułatwiania transakcji peer-to-peer, podczas gdy inni odkryli, że Lightning jest tanim i szybkim sposobem otrzymywania darowizn i przekazów pieniężnych z dowolnego miejsca na świecie. Na przykład, w Polsce istnieje ponad 175 bitomatów z Bitcoinami, co pozwala uchodźcom, którzy wydostali się z terenów atakowanych z Bitcoinami, wypłacić je za walutę fiducjarną. Te bitomaty można przejrzeć na Mapie Bitomatów w Polsce.

„Siedząc w Kalifornii, mogę wysłać ci każdą kwotę natychmiast na twój telefon w dowolnym momencie” – powiedział Alex Gladstein, dyrektor ds. strategii Fundacji Praw Człowieka, która wspiera aktywistów na Ukrainie od 2009 roku 

Nie musisz się martwić, że jesteś uchodźcą. Nie ma znaczenia, że ​​nie masz polskiego paszportu czy konta bankowego. Żadna z tych rzeczy nie ma znaczenia” – kontynuował Gladstein.

Jeśli jesteś uchodźcą, który zamierza wykorzystywać bitomaty do wygodnych i tanich transferów, ucieszy Cię fakt, że w Polsce podatek jest pobierany tylko od dochodu z krypto. Więcej dowiesz się w artykule Bitomaty a Podatek.

About the Author

Andrzej Kotnicki

Pasjonat Bitcoin, użytkownik bitomatów. Interesuje się bezpieczeństwem w sieci. Wierzy, że blockchain może pomóc Ukraińcom z ograniczonymi możliwościami.

Odbieraj info o nowych bitomatach i promocjach

Awesome sauce!

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form :(

Inne artykuły

Miniaturka, bitomat w Marki m1

bitomat w markach m1

bankomat kryptowalut w M1, Józefa Piłsudskiego 1, 05-270 Marki

Miniaturka, bitomat w Warszawie w Podziemiu Warszawskiej Giełdy Elektronicznej

bitomat w alejach w warszawie

automat do bitcoin w alejach niepodległości 208, 00-608, warszawa

Bitomat na 1 piętrze galerii Grochów

automat do bitcoin w galerii grochów w warszawie

automat do bitcoin w galerii grochów, kobielska 23, 04-359, warszawa