❮   wszystkie bitomaty
Strona główna

Australia ma obecnie więcej bankomatów kryptograficznych niż Salwador

Liczba bankomatów kryptowalutowych w Australii znacznie wzrosła w ostatnim czasie i teraz jest wyższa niż w El Salvador, gdzie bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym. Hiszpania i Polska również prześcignęły El Salvador pod względem liczby takich maszyn. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rozwoju rynku bankomatów kryptowalutowych w Salwadorze i porównaniu z innymi krajami.

Przykłady bitomatów - w Polsce

Wzrost liczby bankomatów kryptowalutowych w Australii

Liczba bankomatów kryptowalutowych w Australii znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy i teraz jest wyższa niż liczba takich maszyn w El Salvador, gdzie bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym. Co więcej, Hiszpania i Polska również prześcignęły El Salvador pod względem liczby takich maszyn. Według Coinatmradar.com, najwięcej bankomatów kryptowalutowych znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Hiszpanii - odpowiednio 33 950, 2 649 i 273 lokalizacje. 

Australia na 4. miejscu

Różnica między tymi krajami jest ogromna. Australia jest obecnie na czwartym miejscu, z 0,6% całkowitej liczby bankomatów kryptowalutowych na świecie, co oznacza 225 maszyn. Większość z nich znajduje się w Melbourne (65), Sydney (48) i Brisbane (33).

Polska z 222 lokalizacjami bankomatów kryptowalutowych

Za kontynentem plasuje się Polska i jej 222 lokalizacje. Zdecydowana większość urządzeń, bo aż 67, została zainstalowana w stolicy kraju, w Warszawie, drugie miejsce zajął Kraków z 42 bankomatami.  Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie, zajrzyj do artykułu Gdzie wypłacić Bitcoin w Polsce.

Porównanie od coinatmradar pokazuje ranking w ilości urządzeń

Salwador zajmuje szóste miejsce na liście 212 krajów pod względem liczby bankomatów kryptograficznych

Obecnie Salwador zajmuje szóste miejsce na liście 212 krajów pod względem liczby bankomatów kryptograficznych. Większość z nich, 28 sztuk, znajduje się w stolicy kraju - San Salvadorze, a kolejne 25 w mieście Santa Tecla. Pozostałe bankomaty rozmieszczone są w różnych miejscach w Salwadorze. W 2021 roku Bitcoin został uznany za legalny środek płatniczy w tym kraju, co spotkało się z krytyką ze strony sceptyków kryptowalut i przeciwników zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kraju. 

Rozwój rynku bankomatów kryptowalutowych w Salwadorze i porównanie z innymi krajami

Rząd Salwadoru postanowił również zainstalować około 200 bankomatów w celu promowania adopcji Bitcoinów, co pozwoliło mu zająć trzecie miejsce na świecie pod względem liczby takich urządzeń, po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od tego czasu Salwador został wyprzedzony przez Hiszpanię, Australię i Polskę pod względem liczby bankomatów kryptograficznych.

"Doniesienia z sierpnia zeszłego roku sugerowały, że bankomaty Bitcoin w Salwadorze były "puste" zaledwie rok po ich uruchomieniu. Salwador zajmuje obecnie szóste miejsce na liście 212 krajów pod względem liczby bankomatów kryptograficznych, podczas gdy Szwajcaria zajmuje siódme miejsce z 155 takimi urządzeniami. 

Australia zanotowała znaczny wzrost liczby bankomatów kryptograficznych - rekordowa liczba zainstalowanych urządzeń w ciągu ostatnich 4 miesięcy

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie Australia odnotowała znaczny wzrost liczby bankomatów kryptograficznych - 49 zostało zainstalowanych w pierwszych dniach tego roku, a 33, 31 i 35 zostały dodane odpowiednio w grudniu 2022, listopadzie i październiku."

"Każdy z ostatnich czterech miesięcy był rekordowy pod względem liczby zainstalowanych bankomatów kryptograficznych w Australii, a ich łączna liczba w ciągu tych miesięcy wyniosła 148. Jest to o 64 mniej niż liczba bankomatów zainstalowanych w Salwadorze. 

Wzrost liczby bankomatów kryptowalutowych w Australii, Polsce i Hiszpanii przynosi wyższe pozycje w rankingu krajów z największą liczbą takich maszyn

Na świecie obecnie zainstalowanych jest około 38 611 takich urządzeń, z czego 94,4% znajduje się w Ameryce Północnej, z 86,9% w Stanach Zjednoczonych i 6,6% w Kanadzie. W Europie znajduje się 3,9% bankomatów, a w Azji - 0,8%. W Oceanii znajduje się 0,6%, w Ameryce Południowej - 0,3%, a w Afryce - 0,1%."

Hiszpania jest europejską „stolicą bankomatów” z 0,6% maszyn, a następnie Polska, Rumunia i Szwajcaria z 0,4%. Liderami Ameryki Południowej są Kolumbia i Brazylia, po 0,1%.

Tymczasem w Afryce Republika Południowej Afryki znajduje się na szczycie z 19 maszynami, co stanowi mniej niż 0,1%. Na drugim miejscu znajdują się 3 bankomaty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i 2 w Nigerii. 

Zaobserwuj wzrost liczby bankomatów kryptowalutowych w Australii

Dane z 1 stycznia 2023 roku pokazują, że na świecie jest o 92 mniej bankomatów kryptograficznych niż wcześniej. Mimo to w ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowano znaczny wzrost liczby takich urządzeń, zwłaszcza od początku 2021 roku. Według serwisu, 10 największych operatorów obsługuje 67,8% (26 177) bankomatów kryptograficznych, podczas gdy pozostali operatorzy obsługują 32,2% (12 434) takich urządzeń.

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował, zajrzyj też do tekstu Historia Ethereum.

About the Author

Andrzej Kotnicki

Pasjonat Bitcoin, użytkownik bitomatów z Warszawy. Wierzy, że blockchain znajdzie zastosowanie również w medycynie.

Odbieraj info o nowych bitomatach i promocjach

Awesome sauce!

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form :(

Inne artykuły

Miniaturka bitomatu w galerii Grochów

bitomat w europlex

automat do bitcoin w europlexie na puławskiej 17, 02-515 w warszawie

Automat umożliwiajacy kupić bitcoin na ul. Niepodległości w stolicy Polski

bitomat w alejach w warszawie

automat do bitcoin w alejach niepodległości 208, 00-608, warszawa

Miniaturka automato do btc na piętrze galerii Grochów

automat do bitcoin w galerii grochów w warszawie

automat do bitcoin w galerii grochów, kobielska 23, 04-359, warszawa